Definicje

Gospodarka o obiegu zamkniętym: Gospodarka o obiegu zamkniętym to system, w którym produkty i materiały są utrzymywane w obiegu dzięki procesom takim jak konserwacja, ponowne użycie, renowacja, regeneracja, recykling i kompostowanie. W naszej obecnej gospodarce proces jest liniowy: bierzemy materiały z Ziemi, wytwarzamy z nich produkty i ostatecznie wyrzucamy je jako odpady. Z kolei gospodarka o obiegu zamkniętym przestaje wytwarzać odpady, stawiając czoła globalnym wyzwaniom, takim jak zanieczyszczenie, zmiana klimatu i utrata różnorodności biologicznej, poprzez oddzielenie działalności gospodarczej od zużycia ograniczonych zasobów.

Zielone zamówienia publiczne: zielone zamówienia publiczne to proces, w ramach którego organy publiczne dążą do nabywania towarów, usług i robót budowlanych o ograniczonym wpływie na środowisko w całym cyklu ich życia (np. od wydobycia zasobów po fazę użytkowania i unieszkodliwiania) w porównaniu z towarami, usługami i robotami budowlanymi o tej samej podstawowej funkcji, które w przeciwnym razie zostałyby zamówione.

Kryteria unijnych zielonych zamówień publicznych: podstawowa koncepcja zielonych zamówień publicznych opiera się na jasnych i weryfikowalnych kryteriach środowiskowych dla produktów i usług, opartych na podejściu opartym na cyklu życia i podstawie dowodów naukowych. Komisja Europejska opracowuje dobrowolne kryteria zielonych zamówień publicznych dla kilku grup produktów. Ponadto po przyjęciu planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym z 2020 r. Komisja proponuje minimalne obowiązkowe kryteria i cele dotyczące zielonych zamówień publicznych w prawodawstwie sektorowym oraz stopniowe wprowadzanie obowiązkowej sprawozdawczości w celu monitorowania jej wdrażania. Kryteria zielonych zamówień publicznych mogą zostać włączone do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na towary, usługi lub roboty budowlane w celu zmniejszenia wpływu zakupu na środowisko.

Specyfikacje techniczne: Aby postępowanie o udzielenie zamówienia kwalifikowało się jako zielone zamówienia publiczne, dokumentacja zamówienia musi zawierać minimalne specyfikacje techniczne uwzględniające aspekty środowiskowe, które będą musieli spełnić Wykonawcy.

Kryteria udzielenia zamówienia: Niektóre z kryteriów zielonych zamówień publicznych można również sformułować jako środowiskowe kryteria przyznawania dotacji, aby stymulować dodatkową efektywność środowiskową, która nie jest obowiązkowa, a zatem nie zamyka dostępu do rynku produktom, które nie osiągają proponowanego poziomu efektywności. Kryteria udzielenia zamówienia, o ile nada się im znaczną wagę, mogą jednak stanowić ważny sygnał dla rynku.

LCC: Rachunek kosztów cyklu życia oznacza uwzględnienie wszystkich kosztów, które zostaną poniesione w okresie użytkowania produktu, pracy lub usługi, od wydobycia surowców po produkcję, dystrybucję, użytkowanie, naprawę i konserwację, recykling lub utylizację.

Przetarg – tu: wszelkie procedury zmierzające do konkurencyjnego wyboru wykonawcy zamówienia.

T