Definíciók

Körforgásos gazdaság: A körforgásos gazdaság olyan rendszer, amelyben a termékek és anyagok körforgásban maradnak olyan folyamatokon keresztül, mint a karbantartás, újrafelhasználás, felújítás, újragyártás, újrahasznosítás és komposztálás. A jelenlegi gazdaságunkban a folyamat lineáris: az anyagokat a Földből nyerjük, termékeket készítünk belőlük, majd végül hulladékként kidobjuk őket. A körforgásos gazdaság ezzel szemben megszünteti a hulladéktermelést, és olyan globális kihívásokkal foglalkozik, mint a környezetszennyezés, az éghajlatváltozás és a biodiverzitás, azáltal, hogy függetleníti a gazdasági tevékenységet a véges erőforrások fogyasztásától.

Zöld közbeszerzési eljárás (GPP:-Green Public Procurement): A zöld közbeszerzési eljárás olyan eljárásnak tekinthető, amelynek alkalmazásakor a hatóságok azoknak az áruknak, szolgáltatásoknak és munkálatoknak a beszerzését részesítik előnyben, amelyek más, azonos rendeltetésű árukhoz, szolgáltatásokhoz és munkálatokhoz képest kisebb mértékben terhelik a környezetet az életciklusukon (pl. az anyagok kitermelésétől a felhasználási fázisig és az ártalmatlanítási fázisig) keresztül .

Uniós zöld közbeszerzési követelmények (EU GPP-kritériumok): A GPP alapkoncepciója a termékek és szolgáltatások egyértelmű és ellenőrizhető környezetvédelmi kritériumok meglétére épül, amelyek az életciklus-alapú megközelítésen és tudományos bizonyítékokon alapulnak. Az Európai Bizottság több termékcsoportra vonatkozóan önkéntes GPP-kritériumokat dolgozott ki. A 2020-ig érvényes körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv elfogadását követően, a Bizottság minimális kötelező zöld közbeszerzési kritériumokat és célokat javasol az ágazati jogszabályokban, valamint kötelező jelentéstételt fokozatosan vezeti be a zöld közbeszerzések alkalmazásának nyomon követésére. A GPP-kritériumok beépíthetők az árukra, szolgáltatásokra vagy munkálatokra vonatkozó közbeszerzési eljárásokba a beszerzés környezeti hatásának csökkentése érdekében.

Műszaki előírások: Annak érdekében, hogy egy közbeszerzési eljárás megfeleljen a zöld közbeszerzés követelményeinek, a GPP-kritériumokat alapvetően minimális műszaki előírásokként kell meghatározni, amelyeknek minden ajánlatnak meg kell felelniük.

Bírálati kritériumok: Egyes zöld közbeszerzési kritériumok környezeti bírálati kritériumként is megfogalmazhatók, hogy ösztönözzék a környezeti teljesítményt anélkül, hogy kötelezők lennének, így nem zárják ki a piacot azon termékek számára, amelyek nem érik el a javasolt teljesítményszintet. A bírálati kritériumok ugyanakkor jelentősen súlyozva, fontos visszajelzést adhatnak a piacnak.

Életciklusköltség-számítás (LCC- Life Cycle Costing): Az életciklusköltség-számítás során figyelembe veszik azokat a költségeket amelyek a termék, munka vagy szolgáltatás életciklusa során felmerülnek, a nyersanyagok kitermelésétől a gyártáson, forgalmazáson, használaton, javításon és karbantartáson át az újrahasznosításig vagy ártalmatlanításig.

T