Opis ispita Hrvatski jezik ini 1
Učenik koji ima temeljnu razinu znanja iz hrvatskoga jezika (ispit Hrvatski jezik ini 1) može voditi jednostavan razgovor ako sugovornik govori polako i razgovjetno te ako ga potiče u komunikaciji. Služi se latiničnim pismom.
Može razumjeti jednostavne i svakodnevne riječi, izraze i kraće tekstove koji se odnose na njegovu blisku okolinu (dom, školu i prijatelje) te na zadovoljavanje konkretnih potreba.
Može predstaviti sebe i sebi bliske osobe. Može komunicirati u jednostavnim i uobičajenim situacijama koje zahtijevaju neposrednu razmjenu informacija o poznatim temama i aktivnostima.
Može napisati kratak povezani tekst (do 40 riječi) o vrlo bliskoj temi, dnevnim aktivnostima ili opisati ilustraciju koja prikazuje blisku okolinu. Može voditi jednostavan razgovor ako sugovornik govori polako i razgovjetno te ako ga potiče u komunikaciji. Djelomice upotrebljava točne osnovne gramatičke strukture kao što su, primjerice, padežni oblici, glagolski oblici u prezentu, perfektu, futuru prvome i u imperativu te česte veznike i prijedložne izraze.
Opis ispita Hrvatski jezik ini 2
Učenik na razini samostalnoga korisnika hrvatskoga jezika (ispit Hrvatski jezik ini 2) može gotovo neometano komunicirati s izvornim govornikom. U potpunosti se služi latiničnim pismom.
Može razumjeti pojedinosti i glavne misli standardiziranih razgovora i pisanih tekstova o poznatim temama s kojima se redovito susreće u školi i u slobodno vrijeme. Može razumjeti i pojedinosti i glavne misli razgovora i tekstova iz širega osobnog iskustva te onih od javnoga interesa kao što su, primjerice, različite dnevne aktivnosti, obrazovanje te okoliš i tehnologija.
Može sastaviti jednostavan tekst (do 100 riječi) o poznatoj temi osobnoga interesa i tekst (do 200 riječi) u kojemu može opisati neki njemu poznat problem iz okoline te iznijeti prednosti, nedostatke nekoga viđenja i vlastito mišljenje.
Gotovo potpuno točno upotrebljava gramatičke oblike tako da je komunikacija s izvornim govornicima neometana, primjerice, usvojio je padežne oblike imenica i čestih zamjenica te glagolskih oblika prezenta, perfekata, futura prvoga i imperativa.
Djelomice točno upotrebljava osnovna pravopisna pravila kao što su pravila o pisanju velikoga i maloga slova i osnovna pravila o uporabi rečeničnih znakova. Djelomice točno upotrebljava i složenije gramatičke strukture kao što su, primjerice, rečenice i izrazi s enklitikama, kondicionalom prvim, futurom drugim itd.